Uncategorized

Jakie leki na zbicie gorączki?

Leki na zbicie gorączki

Gorączka to naturalna reakcja obronna organizmu. Gdy się pojawia, oznacza to, że nasz organizm walczy z wirusem, czy inną przyczyną choroby. Broni się. Gorączka nie jest niczym przyjemnym. Człowiek czuje się przez nią osłabiony i leżałby tylko w łóżku. Na szczęście na rynku medycznym istnieje już dużo leków na zbicie gorączki. Leki przeciwgorączkowe są dostępne nie tylko w aptekach, ale także w marketach, czy sklepach wielobranżowych i to bez recepty!

Działanie leków przeciwgorączkowych

Leki na zbicie gorączki to preparaty, które obniżają podwyższoną temperaturę ciała człowieka. Najczęściej mają w swoim składzie paracetamol czy ibuprofen, które w krótkim czasie po zażyciu zbijają gorączkę. Leki przeciwgorączkowe zwalniają syntezę prostaglandyn w układzie nerwowym. Działają także na układ termoregulacji człowieka: na naczynia krwionośne skóry oraz na gruczoły potowe, przez które organizm ma zwiększone oddawanie ciepła. Medykamenty te mają działanie nie tylko przeciwgorączkowe, ale także przeciwbólowe i przeciwzapalne.

Leki na zbicie gorączki

Co na gorączkę?

Obecnie można kupić najróżniejsze leki na zbicie gorączki. Zawierają one najczęściej jedną z poniższych substancji:
– paracetamol,
– ibuprofen,
– naproksen,
– ketoprofen,
– kwas acetylosalicylowy.

Paracetamol jest substancją bardzo bezpieczną i można go podawać już dzieciom od 3 miesiąca życia. Leki, które go zawierają to: Apap, Paracetamol, Gripex, Fervex, Antidol, Pedicetamol czy Theraflu. Ibuprofen, jak i kolejne substancje należy do niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Produkty, które go posiadają to: Metafen, Ibuprofen, Iburapid, Nurofen, Ibum, Ibufen, czy Ibuprex Max. Naproksen zawierają natomiast: Naxii, Naproxen, Nalgesin, czy Aleve. Ketoprofen mają w składzie: Refastin, Ketoprofen, Ketonal, czy Ketokaps. Kwas acetylosalicylowy obecny jest zaś w lekach takich jak: Aspirin, Polopiryna, Nipas, czy Etopiryna.