Kosmetyki

Odżywka do włosów – jak wybrać odpowiednią?

odżywka do włosów

Odżywianie włosów to niezwykle ważny aspekt pielęgnacji włosów. Proces ten pozwala na ujarzmienie włosów i sprawienie, aby wyglądały jeszcze piękniej i korzystniej. Delikatność w dotyku i odpowiednia lekkość może jednak zostać zapewniona tylko dzięki dobrze dobranej odżywce. Na co warto zwracać uwagę i które aspekty są najważniejsze?

Odżywki do włosów – jakie są ich rodzaje?

Choć nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, odżywki do włosów dzielą się zasadniczo na trzy rodzaje. Każdy z nich ma swoje unikalne właściwości, pomagając włosom w inny sposób. Czym się wyróżniają?

Emolientowa odżywka do włosów – ich głównym zadaniem jest zapobieganie utracie wody z włosa. Udaje im się to poprzez stworzenie na powierzchni łodygi specjalnej warstwy okluzyjnej, która w efekcie wzmacnia włosy. W odżywce tej znaleźć można oleje roślinne, takie jak olej jojoba, czy oliwa z oliwek.

Proteinowa odżywka do włosów – jak sama nazwa wskazuje, zawiera ona w sobie proteiny, które wnikają w strukturę włosa, odżywiając go i pomagając w jego odbudowie. Substancje, które najczęściej znajdą się w tego typu produkcie, to hydrolizowane proteiny owsa lub ryżu.

Humektantowa odżywka do włosów – ich zadaniem jest nawilżenie włosa, przez co zawierają w sobie takie substancje, jak aloes, kwas hialuronowy i pantenol.

odżywka do włosów

Jaką odżywkę wybrać?

Patrząc na rodzaje odżywek na włosy dostępnych na https://www.cocolita.pl/odzywki, można zauważyć, że dopełniają się one w swoich działaniach. Z tego powodu najczęściej stosuje się ich połączenia, aby uzyskać najlepszy efekt. Niemniej, każda z nich może być stosowana oddzielnie, aby zredukować niechciane objawy.

W przypadku suchych włosów, które bardzo szybko tracą nawilżenie, najlepiej sprawdzi się odżywka emolientowa. Jeśli za to włosy utrzymują nawilżenie, jednak same w sobie są łamliwe i słabe, lepszą opcją będą wersje proteinowe. Odżywka humektantowa sprawdzi się w każdym przypadku, będąc dość uniwersalną.

Jak widać, odżywki do włosów różnią się od siebie, jednak sprowadzają się do tej samej funkcji – ich zadaniem jest pomoc w otrzymaniu upragnionych, silnych i pięknych włosów.