Kosmetyki

Historia aromaterapii, czyli olejki eteryczne na przestrzeni lat

naturalne olejki eteryczne

Aromaterapia jest wyjątkową, często niedocenianą metodą leczenia problemów zdrowotnych. Nie można jednak zapominać, że olejki eteryczne używane były już na kilka wieków przed naszą erą, a ich skuteczność sprawiła, że są one szeroko polecane przez medyków aż po dzień dzisiejszy. Wiele osób z pewnością ciekawi gdzie pierwszy raz podjęto leczenie aromaterapeutyczne oraz kiedy zostało ono oficjalnie uznane za gałąź medycyny. Ten artykuł krótko opisuje wielowiekową historię olejków eterycznych, więc można wyciągnąć z niego te informacje.

Pierwsze zastosowania naturalnych olejków eterycznych

Z dostępnych źródeł historycznych wynika, że pierwszymi użytkownikami olejków eterycznych byli starożytni Egipcjanie, którzy używali ekstraktów roślinnych do balsamowania zmarłych, a także jako produktów pielęgnacyjnych. Dzięki temu ciała mogły zachowywać stosunkowo dobrą kondycję, tak aby dusze ich dawnych właścicieli, według egipskich wierzeń, mogły do nich kiedyś powrócić. Jednak aromaterapeutyczne właściwości olejków eterycznych były znane również starożytnym Grekom, a tym, który szczególnie wierzył w ich skuteczność był filozof Hipokrates. To właśnie on zauważył jak pozytywnie naturalne olejki eteryczne wpływają na zdrowie i zalecał każdemu wkraplanie ich do gorącej wody przed kąpielą. Za jego radą używano olejków roślinnych również do dezynfekcji roślin zniszczonych plagą szarańczy, co ocaliło wielu Greków od głodu lub chorób.

Aromaterapia uznana jako gałąź medycyny

Na przestrzeni lat jeszcze wiele cywilizacji używało olejków eterycznych na różne sposoby, jednak faktycznie udowodnić ich skuteczność poprzez badania naukowe postanowiono dopiero w latach 20. XX wieku. Zainteresował się nimi dokładnie Rene Gattefosse, naukowiec z Francji, którego zaciekawił fakt, że angielskie miejscowości, w których uprawiano lawendę nie zostały zaatakowane epidemią cholery. Chemik zastosował lawendowy olejek eteryczny na żołnierzach w trakcie I Wojny Światowej, udowadniając tym samym jego właściwości prozdrowotne. To właśnie on wymyślił termin aromaterapia i zaciekawił ekstraktami roślinnymi naukowców z całego świata.