Kosmetyki

Jak dbać o skórę atopową?

jakie kosmetyki do skóry atopowej?

Atopowe zapalenie skóry to problem, który dotyka coraz więcej osób. Pierwsze objawy pojawiają się najczęściej w dzieciństwie: skóra jest zaczerwieniona, podrażniona, szorstka, może się łuszczyć. Jej wyjątkowa wrażliwość i skłonność do stanów zapalnych wymaga odpowiedniego traktowania. Jak postępować w przypadku stwierdzenia atopii? Po jakie kosmetyki do skóry atopowej sięgnąć?

Objawy, diagnoza i leczenie atopowego zapalenia skóry

Atopowe zapalenie skóry nie bez powodu uważane jest obecnie za jedną z chorób cywilizacyjnych. W Europie dotyka już 1/3 populacji. Najsilniejsze objawy pojawiają się zwykle u dzieci, choć z atopią zmagają się osoby we wszystkim wieku. Skóra atopowa jest bardzo wrażliwa, szybko ulega podrażnieniu, mogą pojawić się zaczerwienienie, bolesna wysypka, szorstkość czy łuszczenie się. Charakterystyczne są czerwone plamki czy grudki. W razie zaobserwowania takich objawów, należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem, który potwierdzi lub wykluczy AZS.

Leczenie skóry atopowej to przede wszystkim unikanie czynników drażniących (np. niektórych tkanin, proszków czy perfum) oraz odpowiednia pielęgnacja, która pomoże odbudować płaszcz lipidowy.

Czym się kierować przy wyborze kosmetyków do skóry atopowej?

Atopowa skóra wymaga szczególnego traktowania. Należy unikać wszystkiego, co mogłoby ją podrażnić: nie tylko szorstkich tkanin czy ekspozycji na słońce, ale także – a może przede wszystkim – niewłaściwych kosmetyków. Lepiej unikać produktów o nieznanym składzie, szczególnie intensywnie pachnących czy zawierających barwniki.

Najlepiej poszukać specjalnych kosmetyków do skóry atopowej. Dedykowane AZS produkty mają w składzie emolienty chroniące przed wysychaniem i podrażnieniem. Szczególnie istotny jest odpowiedni krem do skóry atopowej. Ten będzie łagodził podrażnienia i zapobiegał nawrotom stanu zapalnego. Specjalnego kremu do skóry atopowej najlepiej szukać w aptekach lub dobrze wyposażonych drogeriach z dermokosmetykami przeznaczonymi dla osób zmagających się z atopią.